Společnsot Jaguar Land Rover koupila největší soukromou sbírku aut

ÚVOD > O nás > Aktuality > Článek
28.07.2014


Britský sběratel vyprodal celou svou garáž, ve které bylo zaparkováno 543 vozů. Jejím novým majitelem se stává divize Special Operations automobilek Jaguar a Land Rover, která má s kolekcí velké plány. Mezi exponáty se ostatně nachází přibližně 130 exemplářů se znakem Jaguar, přičemž mezi ty nejznámější a nejvzácnější patří modely C-Type, D-Type, E-Type, XKSS, XK120 nebo SS100 či Mark X, který kdysi patřil zakladateli značky Siru Williamu Lyonsovi.

Zajímavé přitom je, že ačkoliv několik exemplářů zamíří do nových dílen divize Special Operations, které se nachází v Coventry na Brown´s Lane, zbytek kolekce zůstane uskladněn ve stávajících prostorách v Hertfordshire. Důvodem ale rozhodně není jejich technický stav, prakticky všechny jsou totiž kompletně zrestaurované a plně pojízdné. Místo toho je třeba brát ohled na velikost sbírky - pro Jaguar by totiž ustájení více než pěti set exemplářů představovalo značný problém.

Přesná cena kompletní sbírky nebyla zveřejněna, podle mnohých expertů by však sbírka mohla mít hodnotu 25 až 35 milionů liber (cca 825 mil. Kč až 1,155 mld. Kč). V zákulisí se ovšem spekuluje o mnohem větší sumě, a sice o sto milionech liber (3,3 miliardy korun). Tím by ovšem Jaguar Land Rover trhl veškeré dosavadní rekordy.

Zdroj: autoforum.cz